Харчування дитини вдома.

Діти та здорове харчування

Стосунки з їжею починаються в ранньому дитинстві. На смакові вподобання і харчові звички дитини, без сумніву, впливає соціум (оточення), проте основи все ж закладаються в сім’ї. Саме батьки можуть побудувати міцний фундамент правильних харчових звичок, яких їхня дитина дотримуватиметься все життя.

Важливо розуміти: дитина не завжди буде поруч із вами. До одного-двох років ви можете контролювати, що їсть малюк. Та чим старшою ставатиме дитина, тим частіше вона буде їсти поза домом: у гостях, садочку, школі, на прогулянці з друзями. Тому важливо не забороняти дитині певні продукти, а навчити її самостійно робити вибір на користь якісних, поживних і здорових варіантів. Це можливо шляхом формування здорових харчових звичок у сім’ї. Ми підготували для вас п’ять порад, як цього досягти.

1. Влаштовуйте спільні прийоми їжі.

Намагайтеся збиратися за столом усією родиною якомога частіше. Заплануйте принаймні один спільний прийом їжі щодня. Ставте на стіл такі страви і продукти, які можна їсти всім членам родини, в тому числі дітям. Зазвичай дітям подобається самостійно обирати, що покласти в тарілку. Проте це не означає, що потрібно готувати багато страв. Для забезпечення вибору достатньо поставити на стіл тарілку з овочами і зеленню, піали з ягодами та горіхами. Хай продукти на вашому столі будуть різнокольоровими і привабливими на вигляд.

Зробіть вечері або трапези вихідного дня довшими. Придумайте сімейні традиції після них. Це можуть бути прогулянки разом на свіжому повітрі, читання книжок, настільні ігри.

Якщо ми вдома…  Харчуємось правильно.

У день дитина старше 3 років їсть 4-5 разів (приблизно кожні 3-3,5 години) залежно від тривалості його «робочого» дня. Виробивши відповідний вам режим, важливо дотримуватися його, а саме:

{c        ·        Якщо дитина ходить у дитячий садок, слід визначитися: снідає він удома чи в садку і намагатися у вихідні дні дотримуватись такого  режиму харчування, до якого він звик у садочку

·        Між основними прийомами їжі не робити перекусів  і не пити солодких напоїв. Можна вживати тільки воду або компот. Виняток у деяких дітей може скласти  другий сніданок. Якщо  дитина встає рано і снідає близько 7 — 7.30, то через 3 години можна зробити легкий другий сніданок — сирник, фрукт, напій.

·        Вечірній  прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за 2 години до сну.

Сніданок (7.30/9.00)

Вранці після пробудження і в першій половині дня — найвищий метаболізм. Саме тому вуглеводну, крохмалисту їжу краще всього їсти на сніданок — до вечора вона добре засвоїться.

Ідеальний сніданок — каша, зварена на нежирному (0,5% -2,5%) молоці, можна навпіл з водою. У кашу за бажанням додаємо сезонні фрукти, ягоди, ложечку домашнього варення.

Краще не використовувати суміші круп, каші швидкого приготування або ті, які містять добавки. Якщо  вже хочеться каші з грушею, потрібно просто покласти туди свіжу грушу. До каші, якщо дитина хоче, можна подати і бутерброд з сиром (краще без вершкового масла), чай (можна з невеликою кількістю цукру).

По одному разу в тиждень кашу можна заміняти: омлетом (найкраще паровим), молочним супом з вермішеллю, кукурудзяними пластівцями без добавок.

Якщо дитина принципово відмовляється від каші, не потрібно її примушувати. Ранковою їжею може бути: картопляне пюре з невеликою котлеткою, макаронні вироби з сиром, будь-який гарнір: овочевий, рис, гречка у поєднанні з м'ясом, рибою або птицею.

Невдалий вибір для дитячого сніданку — мюслі і йогурт. Мюслі — дуже важка їжа, оскільки містять цілий набір злаків, родзинки, горіхи, екзотичні сухофрукти, тобто продукти, які досить складно перетравлюються і до того ж потенційно алергенні.

Йогурт на голодний шлунок не принесе бажаної користі, а його поживна цінність недостатня для того, щоб без перекусів дочекатися обіду.

Обід (12.00/13.00)

Кращий обід — це овочевий суп з м'ясом, рибою або птицею. м'ясо  бажано зварити окремо і додати шматочками у вже готовий пісний суп.

Всього в день дитина повинна з'їдати близько 150-160 грамів білкових продуктів, цю кількість потрібно розділити приблизно порівну між двома прийомами їжі: між сніданком та  обідом або обідом та вечерею.

Приблизно їх можна розподілити  так:

{c                        ·        птиця 4-5 разів на тиждень

{c                        ·        м'ясо 1-2 рази на тиждень

{c                        ·        риба 1 раз на тиждень

{c                       ·        омлет 1 раз на тиждень.

Найменш алергенними вважається м'ясо індички, кролика, пісної свинини, яловичини. Курка та риба більш алергенні. Рибу слід обирати нежирну сортів.

Якщо суп досить насичений  з картоплею, крупою та м'ясом, а до нього пропонється і хліб, то друга страва  може бути  і зайвою. Максимум що можна запропонувати додатково це нарізані овочі і зелень. В якості напою підійде компот або чай.

Полуденок (16.00)

Саме полуденок, а зовсім не сніданок— ідеальний час для кисломолочних продуктів і сезонних фруктів. Бактерії кисломолочних продуктів і клітковина, що міститься у фруктах, допоможуть швидше перетравити їжу, яку дитина з'їла в першій половині дня.

Вечеря (близько 19.00, не пізніше, ніж за 2 години до сну)

Складається, як правило, з невеликої тефтелі або котлети з гарніром (рис, гречка, тушковані або свіжі овочі).

Якщо білка в цей день було достатньо (наприклад, омлет на сніданок і м'ясо на обід), можна ввечері обійтися овочевим рагу або гречаною кашею з молоком.

Перед сном

Якщо від вечері до сну проходить більше ніж  2-2,5 години і дитина встигає зголодніти, їй можна дати на ніч склянку кефіру.